Tandem umiejętności

Drużyna II

2207 Views
Zdjecie druzyny

Drużyna składa się z dwóch osób. My, Jolanta Poškaitė i Izabela Zacharewicz uczęszczamy do szkoły średniej w Zujunach. Jolanta jest przedstawicielką narodowości litewskiej, Izabela – polskiej. Jolanta uwielbia przygody, oglądać filmy historyczne oraz sport. Hobby Izabeli – czytanie książek, fotografowanie, pisanie wierszy oraz śpiew.

Postanowiłyśmy wziąć udział w projekcie, gdyż chcemy bardziej wgłębić się w obie kultury oraz poznać ich tradycje. Takie projekty zachęcają współpracować, pracować w drużynie oraz poczuć się w roli nauczyciela, ponieważ celem jest nauczenie. Naszym celem jest nauczyć się współpracować, wysłuchać, lepiej poznać i porównać oba państwa. Od tego projektu oczekujemy wesołej zabawy.

 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  Podczas naszego ósmego spotkania Jolanta i Izabela zwiedziły kościół wybudowany w stylu klasycznym św. Trójcy znajdujący się w Suderwie, wybudowany w latach 1803 – 1822. Uważa się, że kościół został zaprojektowany przez W. Gucewicza. Jest to jedyny kościół na Litwie w kształcie rotundy. Kościół św. Trójcy słynie także ze swojej szczególnej akustyki. Obecnie kościół przechodzi remont, a po zakończeniu prac elewacja kościoła ma mieć podobny kolor jaki ma katedra wileńska. Izabela opowiedziała Joli o początkach chrześcijaństwa na Polsce i Litwie.

  Po ostatnim spotkaniu Jola i Izabela zjadły wspólnie smaczny obiad – cepeliny. Dziewczyny wyjaśniły skąd się wzięły i kiedy powstały cepeliny.


 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  Siódme spotkanie dziewcząt odbyło się w Miednikach. Jola przedstawiła historię zamku Miednickiego. Uczennice obejrzały różne ekspozycje.

  Spotkanie było udane – jeszcze raz przypomniałyśmy dzieje naszych przodków. Najbardziej spodobało się uzbrojenie rycerzy, galeria obrazów zamków z wieku XIV oraz widok na miasteczko z góry.


 • IMG_20151114_142456(1)

  Palmy Wileńskie – są symbolem Wileńszczyzny. Podczas szóstego spotkania Izabela uczyła Jolę tego rękodzieła. Izabela podstaw wicia palm nauczyła się od babci i prababci. Uczennice wyjaśniły jakie są tradycje zbierania traw, jakie bywają formy palm.

  Aby wykonać takie dzieło trzeba włożyć wiele pracy: wiosną posiać kwiaty, latem zebrać z łąk, wysuszyć, pomalować. Cudownie spędziłyśmy czas, chociaż te rzemiosło artystyczne potrzebuje wiele cierpliwości. • Piąte spotkanie  dziewczyny spędziły w Barejkowszczyźnie. Izabela dla Joli szczegółowo przedstawiła życiorys i twórczość polskiego poety z epoki romantyzmu.

  Spodobało się wszystko. Piękne okolice, spacer naokoło dworku, w którym panuje cisza, spokój. W muzeum obejrzałyśmy rzeczy osobiste (meble, książki, kalamarze, pióra) z których korzystał poeta. Posłuchałyśmy gawedę ,,Pocztylion”. W jednym z pokoju obejrzałyśmy z kim przyjaźnił się poeta. Spotkanie było bardzo udane, wiele dowiedziałyśmy się nowego.


 • Dziewczyny wyruszyły do parku dębowego w Duksztach. Jolanta opowiedziała Izabeli o wierzeniach starożytnych Bałtów. W parku są rozmieszczone figury bogów Bałtów, które dziewczyny obejrzały.

  Uczennice były bardzo zadowolone,że miały okazję wyruszyć do Dukszt, obejrzać piękny krajobraz oraz figury starożytnych bogów Bałtów. • W trakcie trzeciego spotkania Jolanta dokładnie dowiedziała się życiorys J. Matejki. Dziewczyny po omówieniu dyskutowały o pracy malarza. Szczególnie zaciekawiła technika pracy – olej na płótnie. Dziewczyny w przyszłości chciałyby wypróbować taką technikę.


 • W nastepnym tygodniu dziewczyny postanowiły wybrać dziedzinę sportu. Izabela jako przedstawicielka Polski postanowiła pouczyć Joli zasad grania w piłkę nożną (bo w Polsce to jest najbardziej popularna dziedzina sportu), Jola zaś uczyła Izabeli zasad grania w koszykówkę (najpopularniejszy sport na Litwie). Dziewczyny wesoło spędziły czas. Przypomniały i w niektórych wypadkach dowiedziały się o nowych zasadach grania. • Pierwszego tygodnia dziewczyny spotkały się i jedna drugiej przedstawiły  historię Polski i Litwy. Podzieliły się ciekawostkami. Jola dowiedziała się więcej o historii Polski, a Izabela usłyszała wiele ciekawostek o mieszkańcach, osiągnięciach Litwy.To Top