Tandem umiejętności

Drużyna III

1751 Views
1 savaite

Nazywamy się Dominika i Ana-Marija. Zapoznałyśmy się przed pięcioma laty. Teraz uczymy się w jednej klasie i – co jest najważniejsze – jesteśmy dobrymi przyjaciółkami. Ucząc się w jednej szkole, spędzamy dużo czasu razem – stale przebywamy ze sobą, omawiamy nasze zainteresowania oraz tradycje. Natomiast do tej chwili nie powstał pomysł, aby podzielić się naszymi kulturami.

O projekcie „Tandem umiejętności” dowiedziałyśmy się od nauczycielki z historii. Zaciekawione, postanowiłyśmy w nim uczestniczyć. Dlaczego? Ponieważ ten projekt jest sposobem nie tylko na zapoznanie się z bliskimi kulturami, a także możliwością wgłębienia się do swoich kultur.

 • Untitled

  Bardzo szybko minęło te 8 tygodni spędzone w projekcie „Tandem umiejętności”. Ostatnie nasze spotkanie było wypełnione dobrymi emocjami oraz entuzjazmem. Ana Marija postanowiła zorganizować dla mnie prywatną wycieczkę po Wilnie, gdzie pełniła funkcję przewodnika. Choć miasto jest bardzo dobrze mi znane, nie mogę zapomnieć tej wycieczki po Wilnie. Przed nią Ana Marija bardzo się denerwowała czy spełni się w roli przewodnika i czy mnie zainteresuje stolicą Litwy. Początkiem naszej wycieczki była Ostra Brama. Jest to miejsce wyjątkowe, ponieważ ludzi wszystkich narodowości łączy w pewien sposób wiara. Chcecie zobaczyć gdzie byłyśmy, to zapraszamy do oglądania filmiku.

 • 7

  Jak już wcześniej mówiłyśmy, na historię państwa i narodu składa się dużo czynników. Między innymi – wydarzenia z przeszłości, wybitne osobowości oraz ich czyny. W tym tygodniu Ana Marija –  zaprezentowała jedną ze swoich umiejętności i zapoznała mnie z kolekcjonowaniem pieniędzy, inaczej zwanym numizmatyką Od piątej klasy Ana Marija kolekcjonowała banknoty oraz monety, a później to przekształciło się w jej hobby. Ana Marija zaczęła się przejawiać zainteresowanie numizmatyką oraz botaniką. W swoim archiwum posiada ona litewskie pieniądze o których nam opowiedziała bardzo wiele, byłam zachwycona, że tak dużo wie o historii Litwy. Także zrozumiałam, że jest to zajęcie dość ciekawe i wymagające niemałego wysiłku. W rezultacie spotkanie powiodło się. • 6 spotkanie

  Flaga, herb i hymn są to jedne z najważniejszych symboli Państwa. Jeden z  tych symboli poznałyśmy podczas tego tygodnia. Był to herb Polski, gdzie na czerwonym polu jest przedstawiony biały orzeł. Dominika zaproponowała mi narysować ten symbol, aby była w stanie lepiej go zapamiętać. Dzięki temu Dominika podzieliła się ze mną swoją umiejętnością rysowania – pokazała szybki i łatwy sposób narysować rysunek. Dominika ma talent – bardzo pięknie rysuje, kilka lat uczęszcza do szkoły sztuk pięknych.

  Zapoznanie się z polską symboliką było bardzo wesołe, gdyż przypomniało mi to moje dzieciństwo.


 • Aby poznać naród ważne jest, zrozumieć język, zapoznać się z  historią państwa, poznać wybitnych ludzi tego kraju, zwrócić uwagę na tradycje, kulturę i symbole. Jednak poznać naród na wesoło możno poprzez muzykę i taniec. Taniec – to sztuka, próba wyrażenia myśli i emocji,  środek wyrazu, najwcześniejsza forma ludzkiej ekspresji. Jeden ruch może powiedzieć więcej niż sto słów.

  Każdy kraj ma swoje własne style tańca, specyfikę i odmiany. Naród Polski słynie z wielu tanców (mazurka, krakowiaka, oberka oraz innych), natomiast nas zaciekawił właśnie Polonez Ogińskiego. Nie tylko nauczyłyśmy się kroków tego tańca, ale zapoznałyśmy się z osobowością i twórczością wybitnego polskiego kompozytora.


 • Tradycja kulinarna jest bardzo ważną częścią kultury, podobnie jak i stroje narodowe oraz flaga i inne symbole. W tym tygodniu postanowiłyśmy zatem porozmawiać o tradycyjnych polskich daniach. Dominika opowiedziała, w jaki sposób są one przygotowywane, a także podzieliła się rodzinnymi przepisami. Spróbować tych dań pojechałyśmy do najlepszej restauracji w Wilnie – „Pan Tadeusz“. Zaproponowano nam tam wiele polskich przysmaków, jak na przykład: bigos, kotlet schabowy, żurek (tradycyjna polska zupa, podawana razem z ziemniakami, mięsem czy  jajkiem na twardo, czasem podawana w chlebie). Miło spędziłyśmy czas. To była nie tylko dobra okazja, aby wspólnie zjeść obiad, ale przede wszystkim, żeby zapoznać się z polską historią, z tradycjami oraz dowiedzieć się mnóstwo  ciekawych  faktów o polskiej kuchni.


 • W tym tygodniu zapoznałyśmy się z historią Litwy. Zagłębiłyśmy się w biografię księży Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz ich sposób życia. Zobaczyłyśmy starożytne wykopaliska, dowiedziałyśmy się o do tej pory nam nieznanych faktach historycznych. Właśnie to spotkanie w pałacu królewskim pomogło nam poznać tą historię.


 • Literatura narodowa – jest to dobre źródło z którego można zaczerpnąć wiadomości o losie, tradycjach oraz historii narodów. W szkole podczas lekcji literatury języka litewskiego rozpatrujemy utwory autorów  naszego państwa. Tym zmotywowane postanowiłyśmy wgłębić się i dowiedzieć się więcej o bohaterach – o ich stylu życia, o ich życiu wewnętrznym. W taki sposób rozpoczęłyśmy znajomość z wartościami litewskiego narodu.


 • Najważniejszym dziedzictwem narodu jest język. Nie jest możliwe nauczyć osoby języka w ciągu tygodnia, można natomiast wyjaśnić jego podstawy. Więc zaczęłyśmy uczyć się podstaw języka polskiego, ponieważ mieszkamy na Litwie, gdzie językiem państwowym jest litewski, który dobrze znamy. Na tym zdjęciu ja (Dominika) wyjaśniam Anny-Marii podstawy języka polskiego.


To Top