Tandem umiejętności

Drużyna VI

2079 Views
foto druzyny

Nasza grupa składa się z trzech dziewcząt. Ja Agnieszka Sobieska i Katarzyna Dedulewicz jesteśmy Polkami, natomiast nasza przyjaciółka Anastasija Zuzo jest Rosjanką.

Ja, Agnieszka uwielbiam podróżować i ciekawie się psychologią, natomiast Kasia lubi historię i ją ciekawią inne kultury, Anastasija lubi rysować i ciekawi się medycyną. Postanowiłyśmy uczestniczyć w tym projekcie, ponieważ bardziej chcemy poznać polsko – rosyjską kulturę, obyczaje oraz tradycje.

 • 8a

  Podczas ósmego spotkania Agnieszka nauczyła nas grać na gitarze tradycyjną polską piosenkę „Hej sokoły”. Owe spotkanie było pełne wrażeń oraz pozytywnych emocji. Po nim, zrozumiałyśmy że pragniemy nauczyć się grać na gitarze. Projekt „Tandem umiejętności” pozwolił nam bardziej poznać siebie nawzajem oraz nauczyć się nowych rzeczy. Dziękujemy organizatorom, za ten cudowny projekt.


 • 7

  Kolejne spotkanie również przyniosło nam wiele satysfakcji i korzyści. W trakcie miłej rozmowy wspólnie poznawałyśmy elementy tradycyjnego rosyjskiego stroju ludowego, na którym często można zauważyć różnorodne uwzorowania charakterystyczne dla kultury rosyjskiej. Dowiedziałyśmy się, jak w carskiej Rosji ubierały się i ozdabiały kobiety. Anastasija od najmłodszych lat lubi malarstwo. Dlatego postanowiła nauczyć nas podstaw rysunku. Nie obeszło się bez odrobiny śmiechu i niezmiernej ilości radości. Zawsze jest ciekawie spróbować coś nowego, a właśnie to spotkanie przyniosło ze sobą oczekiwany rezultat.


 • 6a

  Podczas szóstego spotkania Anastasija opowiadała o tradycjach picia herbaty w Rosji. Herbaciany rytuał to budowana przez setki lat tradycja, która stała się nieodłączną częścią kultury naszych sąsiadów.Istota rosyjskiego rytuału przyrządzania herbaty tkwi bez wątpienia w samowarze – pięknym i stylowym naczyniu z miedzi lub brązu.

  Pierwszy samowar powstał prawdopodobnie w zakładzie braci Lisycynowów w drugiej połowie XVIII wieku. Sto lat później naczynia te zawojowały już całą Rosję. Ich stolicą została Tuła – prężny ośrodek hutniczy i metalurgiczny. Podczas takiego oryginalnego sposobu biesiadowania dziewczyny bardziej zapoznały się z kulturą rosyjską oraz mile spędziły czas.


 • Podczas piątego spotkania Katarzyna uczyła inne uczestniczki (Anastasję oraz Agnieszkę) deklamować wiersze. Warto zaznaczyć, że Kasia uczestniczy w różnych konkursach recytatorskich i niejednokrotnie zajmuje pierwsze miejsce. Kasia uczestniczyła we wszystkich dotychczasowych edycjach konkursu recytatorskiego „Kresy”.

  Podczas tego spotkania Kasia pokazała swoim koleżankom, jak poprawnie recytować. Przybliżyła im również dzieła poezji polskiej.  Anastasja oraz Agnieszka stwierdziły, że będą rozwijać swoje umiejętności recytatorskie.


 • 4A

  Podczas czwartego spotkania Anastasja zapoznała dziewcząt z literaturą rosyjską, a zwłaszcza z literaturą Dostojewskiego, Czechowa i innych wybitnych pisarzy. Warto zaznaczyć, że F. M. Dostojewski jest jednym z najwybitniejszych rosyjskich autorów. Utwory tego pisarza są doceniane na całym świecie. Po tym spotkaniu dziewczyny zadecydowały, że obowiązkowo zapoznają się z twórczością Dostojewskiego oraz przeczytają słynny romans „Wojna i Pokój“.


 • Podczas trzeciego spotkania Anastasija zdecydowała nas zapoznać z tradycyjnym rosyjskiem dziełem sztuki użytkowej – chochloma. Chochloma – to w XVII wieku w Rosji pojawiło się malarstwo na wyrobach drzewa, tradycyjnie stosowane do upiekszęnia różnych rzeczy domowych. Także dowiedziałyśmy się, że są organizowane specjalne seminary, podczas których osoby uczą się tworzyć różne rzeczy. Dlatego w przyszłości chętnie wzięłybyśmy udział w takim szkoleniu.


 • 2 sptkn.

  Natomiast podczas drugiego spotkania, ja Agnieszka oraz Kasia zdecydowałyśmy odwiedzić kośćiół i bardziej opowiedzieć o chrześcijaństwie dla Anastasji. Porównując chrześcijaństwo z islamem, jednoznacznie stwierdziłyśmy, że domów modlitwy – kościołów jest o wiele więcej niż meczet. Druga różnica jaką zauważyłyśmy było to, że w kościele nabożeństwa odbywają się w wyznaczone dni i inne rzeczy nie mają znaczenia. Podczas tego spotkania zrozumiałyśmy, że musimy tolerować każdą religię i szanować zaistniałe tradycje.


 • dr7s1

  Podczas pierwszego spotkania, Nastia opowiedziała nam o islamie, ponieważ większość przedstawicieli rosyjskiego pochodzenia z naszego miasteczka Niemież wyznają islam. Co ciekawe, Nastia nam podkreśliła, iż na Litwie są cztery meczety i jedna z nich jest w Niemieżu, w miasteczku w którym my mieszkamy. Także dowiedziałyśmy się o historii naszego meczetu. Interesujące było to, że nabożeństwa odbywają w piątki, kiedy księżyc jest w nowiu. Wtedy zbiera się zaledwie kilku osób. Natomiast więcej ludzi przyjeżdza na tradycyjne muzułmańskie święta. Warto podkreślić, że także przyjeżdżają i arabowie. Po tym spotkaniu zdecydowałyśmy, że chcemy odwiedzić podstawową meczetę w Mece dokąd przyjeżdżają muzułmanowie z całego świata.


To Top