Tandem umiejętności

Drużyna VII

2008 Views
grupa foto

Nasza grupa składa się z czterech osób,. Ja Kinga Gulbicka, jestem pochodzenia polskiego, uwielbiam tańczyć i dlatego uczęszczam do różnych kółek tanecznych. Nazywam się Dorota Podworska, jestem harcerką ponad 5 lat. Uwielbiam podróżować oraz czytać książki. Nazywam się Greta Duden i jestem Rosjanką. Uwielbiam sportować oraz grać na gitarze. Nazywam się Dariusz Krzyżanowski, chciałbym zaznaczyć, że jestem harcerzem oraz biorę aktywny udział w życiu szkoły i w życiu społecznym.

Nasza drużyna bierze udział w tym projekcie, gdyż jesteśmy przeciwko dyskryminacji i chcemy poznać osoby z innych grup narodowościowych.

 • 8

  Podczas ostatniego, ósmego spotkania Darek postanowił zaprezentować swe zdolności sportowe i nauczyć koleżanki kilku figur gimnastyki artystycznej – konkurencji sportowej bardzo popularnej w Rosji. Dziewczęta ochoczo poddawały się proponowanym przez Darka ćwiczeniom doceniając zarówno zdrowotny, jak i artystyczno – kulturalny aspekt gimnastyki.


 • 7

  Kinga, która od dziecka pobierała lekcje gry na pianinie, postanowiła w trakcie siódmego spotkania nauczyć swych znajomych z grupy śpiewać polskie piosenki biesiadne. Największą popularnością cieszył się utwór „Hej Sokoły”, który grupa wielokrotnie powtarzała. Wszyscy zgodzili się co do tego, że muzyka polska jest wyjątkowo piękna, a muzyczne spotkania przy pianinie staną się dla nich tradycją.


 • 6a

  Kinga, która od dziecka przejawia zdolności artystyczne i sportowe postanowiła podczas szóstego spotkania nauczyć swoich przyjaciół „Poloneza” – polskiego tańca narodowego.  Przygotowawszy uprzednio podkład muzyczny, pokazała krok podstawowy i różne figury taneczne, które następnie wspólnie wykonywali. Spotkanie było pełne wrażeń.


 • 5a

  W piątym tygodniu wspólnego projektu Greta, która należy do mniejszości rosyjskiej, postanowiła zapoznać swoich znajomych z twórczością Aleksandra Puszkina – jednego z najznamienitszych rosyjskich poetów. Greta recytowała jego wiersze w oryginale, dzięki czemu reszta grupy mogła pogłębić swoją znajomość języka rosyjskiego.


 • 4

  Czwarte spotkanie upłynęło pod znakiem wspólnego czytania „Pana Tadeusza” autorstwa Adama Mickiewicza – wspólnego dla Polski i Litwy wieszcza narodowego. Dorota uczyła swoich kolegów, jak poprawnie deklamować „Inwokację”. Koledzy postanowili również wziąć udział w szkolnym konkursie recytatorskim.


 • 3

  Na trzecie spotkanie w ramach projektu „Tandem umiejętności” Kinga przygotowała niespodziankę: postanowiła nauczyć swoich kolegów gotowania przysmaków kuchni litewskiej. W tym celu zabrała ze sobą bogato ilustrowaną książkę kucharską zawierającą sprawdzone przepisy na najlepsze litewskie tradycyjne dania. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się cepeliny, które dzieci postanowiły wspólnie przyrządzić.


 • 2a

  Darek w czasie drugiego spotkania postanowił zapoznać swoje koleżanki z polską architekturą, skupiając się na zabytkach sakralnych. W związku z tym wspólnie przeglądali ilustrowaną książkę „Polskie Skarby Sakralne”, dyskutując na temat podobieństw i różnic w architekturze polskiej i litewskiej na przestrzeni wieków. Postanowili również wspólnie wybrać się na pieszą wycieczkę, aby obejrzeć dokładnie stare kościoły znajdujące się w najbliższej okolicy.


 • 1

  Na pierwszym spotkaniu Dorota Podworska przedstawiła swoim kolegom książkę o życiu Jana Pawła II. Poza przewodzeniem Kościołowi Katolickiemu był również jednym z największych polskich autorytetów moralnych, filozofów i myślicieli. Dorota Podworska wytłumaczyła swoim znajomym, jak duże znaczenie na upadek komunizmu w Europie miał wybór Karola Wojtyły na papieża. Cała grupa była pod ogromnym wrażeniem postaci Jana Pawła II i postanowiła dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat.


To Top